Kobiety w polityce

Tegoroczne wybory parlamentarne r贸偶ni膮 do poprzednich mi臋dzy innymi wi臋ksz膮 ekspozycj膮 kobiet. W trakcie kampanii prezydenckiej uwag臋 zwraca艂a kandydatura Magdaleny Og贸rek, ale obecnie trzy najwi臋ksze si艂y polityczne w Polsce postawi艂y na kobiety jako swoich frontman’贸w (czy mo偶e raczej frontwoman). G艂贸wna rywalizacja wizerunkowa toczy艂a si臋 w kampanii pomi臋dzy Beat膮 Szyd艂o, Ew膮 Kopacz i Barbar膮 Nowack膮. Czy wi臋ksza liczba kobiet na pierwszej linii walki kampanijnej oznacza tak偶e ich wi臋kszy obecnie udzia艂 w polityce? Sprawdzili艣my czy proporcja kobiet w parlamencie faktycznie wyra藕nie zmieni艂a si臋 i czy ewentualne trendy maj膮 charakter lokalny, czy globalny. Wykresy pokazuj膮 odsetek kobiet w ni偶szych izbach parlamentu wybranych pa艅stw w latach 1997, 2005 i 2015 (dane pochodz膮 z zasob贸w Inter-Parliamentary Union:聽http://www.ipu.org/wmn-e/classif.htm).

Odsetek kobiet w polskich 艂awach poselskich w ostatnich 20-stu latach wzr贸s艂 bardzo wyra藕nie – z 13 do 24,1%. Wci膮偶 jednak na tle reszty Europy polska polityka nie nale偶y do sfeminizowanych. Najwi臋cej kobiet w izbach ni偶szych cia艂 ustawodawczych jest w krajach skandynawskich: Szwecji (43,6%), Finlandii (41,5%) i Islandii (41,3%). W wielu innych pa艅stwach tak偶e r贸s艂 ostatnio udzia艂 kobiet w polityce, do spektakularnych zmian dosz艂o w S艂owenii (wzrost czterokrotny), we W艂oszech (wzrost trzykrotny) i na P贸艂wyspie Iberyjskim (prawe dwukrotny w Hiszpanii i ponad dwukrotny w Portugalii). Nawet w najbardziej zmaskulinizowanych parlamentach Europy liczba ta ostatnio wzrasta艂a (w Rumunii w ca艂ym okresie z 7,3 do 13,7%, na W臋grzech spad艂a za艣 co prawda mi臋dzy rokiem 1997 i 2005 z 11,4 do 9,1%, ale ponownie nieznacznie wzros艂a w ostatniej dekadzie do 10,1%). W najwi臋kszych krajach Europy Zachodniej – Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji – trend by艂 podobny, a odsetek kobiet oscylowa艂 wok贸艂 1/3.

europe

W pozosta艂ej cz臋艣ci 艣wiata zr贸偶nicowanie jest pod tym wzgl臋dem wyra藕nie wi臋ksze i niekiedy zaskakuj膮ce. Przyk艂adowo Rwanda i Boliwia maj膮 o wiele bardziej sfeminizowane parlamenty ni偶 Szwecja (wi臋kszo艣膰 parlamentarzyst贸w to kobiety), natomiast Stany Zjednoczone聽podobne s膮 obecnie pod tym wzgl臋dem raczej do Tad偶ykistanu (wi臋cej kobiet zasiada ju偶 w parlamencie Arabii Saudyjskiej). W艣r贸d pa艅stw rozwini臋tych najmniej zbalansowana reprezentacja p艂ci wyst臋puje w Japonii (9%). Kobiety nie zasiadaj膮 za艣 w parlamentach niekt贸rych pa艅stw wyspiarskich na antypodach (Mikronezji, Palau, Tongi, Vanuatu) oraz niekt贸rych pa艅stw arabskich (Katar, Jemen). W艣r贸d pa艅stw du偶ych najmniejsze sfeminizowanie legislatury wyst臋puje w Iranie (3%) i Nigerii (5%).

world

Globalna tendencja w ostatnich 20 latach jest zbli偶ona – liczba kobiet w polityce ro艣nie. Przeci臋tny wzrost dla 175 pa艅stw o kt贸rych dost臋pne s膮 dane wyni贸s艂 11,3 punktu procentowego, zatem prawie dok艂adnie tyle, co w Polsce.

Dodaj komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *